Portal ezoteryczny - tarot, wróżby i inne

Rośliny lecznicze, trujące: Ziołolecznictwo.

Lipa drobnolistna i szerokolistna

( Tilia cordata,Tilia platyphyllos )

Wiadomości ogólne:

Drzewo to rośnie w całym kraju, największe skupiska spotyka się na południu. Jest drzewem popularnym w całej Europie. Kwiaty lipy szeroko i drobnolistnej są cennym surowcem leczniczym. Nie należy zbierać lipy srebrzystej (Tilia argentea), której liście są od spodu srebrzystej barwy.
Inne nazwy: lipa małolistna i wielkolistna.

Surowce lecznicze.

Dla celów leczniczych zbiera się kwiatostany lipy.

Substancje lecznicze.

Kwiaty lipy zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, związki śluzowe, fitosterole, trójterpeny, kwasy organiczne.

Zbiór i konserwacja.

W okresie kwitnienia, w końcu czerwca i w lipcu, zrywać należy kwiatostany składające się z 3-9 kwiatów zrośniętych z podsadką. Kwiaty należy zrywać na początku kwitnienia, odrzucać kwiaty przekwitnięte. Suszyć rozkładając cienką warstwą na papierze w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. W czasie suszenia w suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 4O°C. Po wyschnięciu należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Działanie. - napotne, uspokajające, moczopędne, żółciopędne, poprawiające przemianę materii.

Związki czynne, zawarte w kwiatach lipy, pobudzają wydzielanie gruczołów trawiennych, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, żółci, a także produkcję moczu. Poprawiają więc trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Bogata zawartość śluzów działa osłaniające na śluzówkę żołądka, zapobiega samostrawieniu.

Kwiaty lipy są od wieków znanym środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu przeziębień, angin, gryp oraz zapaleń oskrzeli i płuc. Związki zawarte w wywarach z lipy mają działanie uspokajające. Chociaż jest ono łagodne, może być z powodzeniem polecane ludziom pracującym umysłowo, w stanach znużenia i przemęczenia, w przypadkach słabej koncentracji uwagi. Lipa przynosi także ulgę w nerwobólach.

Wyciągi z lipy mogą być używane do płukania ust i gardła, a także do kąpieli przy bólach kostnych i nerwobólach. Używane do płukania włosów wzmacniają je i zapobiegają wypadaniu.

Łopian większy

( Arctium lappa )

Wiadomości ogólne:

Dwuletnia roślina popularna w całym kraju. Rośnie na nieużytkach, przy drogach, na brzegach lasów i w ogródkach. W Polsce występują także inne gatunki tej rośliny, jak łopian mniejszy (Arctium minus), łopian gajowy (Arctium nemorosum), łopian pajęczynowaty - (Arctium tomentosum).
W pierwszym roku wyrastają duże, sercowate, ułożone w rozetę tuż przy ziemi liście. Liście te od spodu są szarawe. W drugim roku wyrasta wysoki pęd o sztywnej łodydze i rozgałęzionych liściach. W lipcu zaczyna kwitnąć purpurowymi kwiatami. Koszyczki kwiatowe mają od zewnątrz haczykowate szczecinki. Inne nazwy: łopuch, głowacz, kostropacz, topień, dziady.

Surowce lecznicze.

Dla celów leczniczych używane są korzenie, czasem ziele i owoce.

Substancje lecznicze.

Korzenie łopianu zawierają związki poliacetylenowe, niewielkie ilości olejku eterycznego, fitosterole, substancję gorzką, kwasy organiczne, dość dużo substancji białkowych i inuliny - cukru zapasowego, oraz sole mineralne, a głównie związki siarki i fosforu.

Zbiór i konserwacja.

Jesienią w pierwszym roku życia rośliny lub wczesną wiosną roku następnego wykopuje się korzenie, które są grube, mięsiste, rozgałęzione i dochodzą do 1/2 m długości. Po umyciu i rozdrobnieniu należy je suszyć w temperaturze nie wyższej niż 60°C, przechowywać w suchych pomieszczeniach.

Działanie. - poprawiające przemianę materii, żółciopędne, korzystne działanie na skórę.

Łopian pobudza wydzielanie żółci i moczu. Zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, a wzmaga wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym. Poprawia przemianę materii i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Łopian może więc być polecany w nieżytach żołądka i jelit, w chorobach dróg żółciowych, a także w chorobach układu kostnego z gośćcem włącznie.

Cenione jest oddziaływanie łopianu na skórę i włosy. Można go używać do leczenia wyprysku, trądziku, świądu skóry, czyraków, a także przy wypadaniu włosów spowodowanym łojotokiem czy łupieżem.

Zielnik i zbiór gatunków ziół. Zioła wchodzące w skład. Mieszanka ziół. Zawarte w preparacie. O leczeniu ziołami. Preparat ziołowy. Zioła i preparaty ziołowe. W większości zioła. Suplementy diety z ziół. Naturalne leki ziołowe.

Copyright by bo_ti 2004. All rights reserved. Ezoteryka: